Menu główne

Aktualności

Kolejka #12 - Ruch Kochanowice

• autor: Thomas Anderson, 2018-10-31 09:51

W niedzielę 4 listopada o godz. 13:00 Liswarta rozegra dziesiąty mecz ligowy w tym sezonie. W Lisowie gościć będziemy Ruch Kochanowice. Niebiescy w poprzedniej kolejce doznali najwyższej porażki w tym sezonie. Na własnym terenie nie byli w stanie przeciwstawić się Jedności Boronów, która wygrała 7:0. Dzień wcześniej w Ciasnej swój mecz rozegrała Liswarta Lisów. Przeciwnikiem nie był jednak miejscowy Rybak, a Promień Glinica. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem 4:2 podopiecznych Cezarego Białasa. Taki układ wyników spowodował przetasowania w ligowej tabeli. Aktualnie Liswarta Lisów jest piąta i ma do rozegrania jeszcze dwa zaległe pojedynki z Huraganem Jezioro (D) oraz Żwirexem Hadra (W). Ruch Kochanowice spadł na siódme miejsce.

Piłkarze z Kochanowic w tym sezonie nie prezentują równej formy. Potrafili wygrać z Promieniem Glinica na wyjeździe czy też strzelić pięć goli Pokojowi Sadów. Z drugiej strony pogubili punkty w Herbach i szczęśliwie wygrali u siebie ze Żwirexem Hadra. Ogólny bilans zespołu prowadzonego przez Tomasza Hanszlę to pięć zwycięstw, dwa remisy i cztery porażki. W przegranych pojedynkach Ruch aż trzykrotnie nie potrafił zdobyć bramki. Defensywa nie jest mocną stroną drużyny z Kochanowic. Czyste konto udało się zachować tylko dwukrotnie, z najsłabszymi w lidze Żwirexem Hadra i Spartą Tworóg.

Liswarta Lisów wygrywając w Ciasnej z Promieniem Glinica odniosła piąte zwycięstwo z rzędu. Jednak ponownie mieliśmy duże problemy kadrowe, co szczególnie było widoczne w pierwszej połowie. Na przedmeczowej zbiórce stawiło się tylko jedenastu zawodników. W bramce musiał z konieczności zagrać Marcin Pyka i to po jego błędzie gola zdobył Patryk Płonka. Po raz pierwszy w tym sezonie na boisku pojawili się Paweł Zając i Mariusz Olszok. Dopiero w trakcie gry dojechało dwóch zawodników. Na domiar złego w 35 minucie kontuzji doznał Dominik Mąkos, którego zmienił Mateusz Korzekwa. W przerwie na bramkę wszedł Piotr Pyka, który miał już pewne doświadczenie na tej pozycji po meczu w Przystajni. W drugiej połowie pokazaliśmy zdecydowanie więcej jakości co poskutkowało czterema bramkami. Pomimo tylko 51 minut gry klasycznego hat-tricka ustrzelił Mateusz Korzekwa, a mógł dołożyć jeszcze co najmniej jedną bramkę. Miejmy nadzieję, że 4 listopada trener Cezary Białas będzie miał większe możliwości wyboru.

"Najnowsza" historia pojedynków Liswarty i Ruchu nie jest zbyt bogata. Ruch przez wiele lat grał w B-klasie, a Liswarta na tym poziomie występowała tylko w sezonie 2002/03. Kiedy Ruch awansował do A-klasy to Liswarta zaczęła swoją przygodę z częstochowską klasą okręgową. Niemniej jednak w ostatnich 11 meczach więcej zwycięstw przypadło zawodnikom z Lisowa. Poprzedni pojedynek na swą korzyść rozstrzygnął Ruch, który na zakończenie poprzedniego sezonu wygrał w Lisowie 4:2, a klasycznego hat-tricka zdobył Rafał Dobrzyński.

więcej>>>ciąg dalszy

Ruch Kochanowice w lublinieckiej A-klasie występuje nieprzerwanie od sezonu 2009/10. Wtedy rozgrywki zakończył na piątej pozycji i od tamtej pory nie udało się uzyskać lepszego rezultatu. W poprzednim sezonie podopieczni Tomasza Hanszli zajęli ósme miejsce. Na taką lokatę zapracowali głównie wiosną, kiedy to zdobyli 22 punkty z wszystkich 34.

Sezon 2018/19 rozpoczęli zdecydowanie lepiej. Już w tej chwili mają o osiem punktów na koncie więcej, niż w analogicznym okresie poprzednich rozgrywek. Inauguracja sezonu nie była jednak w wykonaniu "Niebieskich" zbyt udana, bowiem przegrali na własnym terenie z Płomieniem Przystajń. Później nastąpił najlepszy okres gry w tym sezonie. W czterech kolejnych meczach piłkarze z Kochanowic odnieśli trzy zwycięstwa i raz zremisowali. Dobra postawa była również widoczna w tabeli, ponieważ w tamtym momencie Ruch był wiceliderem. W trzech kolejnych meczach podopieczni trenera Hanszli zostali drastycznie sprowadzeni na ziemię. Najpierw dwie porażki - w Lublińcu z rezerwami Sparty i u siebie z Sierakowem Śląskim. Ponadto żadnej strzelonej bramki i aż siedem straconych. W ósmej kolejce strata punktów w Jeziorze, gdzie miejscowy Huragan doprowadza do wyrównania w 90 minucie. Na domiar złego czerwoną kartkę łapie najlepszy zawodnik zespołu - Rafał Dobrzyński. Jasne było, że swojego dorobku nie poprawi w meczu ze Żwirexem Hadra. Jednak nikt nie spodziewał się tak trudnej przeprawy z najsłabszą drużyną ligi. Ostatecznie Ruch wygrał, ale bramkę dającą zwycięstwo dopiero w 89 minucie zdobył Adam Szczudło. Na kolejne spotkanie Dobrzyński był już w kadrze i między innymi dzięki jego dwóm trafieniom zespół wrócił z kompletem punktów z Koszęcina. W następnej kolejce do Kochanowic zawitał lider z Boronowa i praktycznie po pięciu minutach było po meczu. Dwie bramki Damiana Michny szybko ustawiły spotknie. W drugiej odsłonie Boronów dorzucił pięć kolejnych goli i zaserwował miejscowym najwyższą porażkę w sezonie.

W kadrze zespołu nie znajdziemy zawodników, którzy byliby w stanie zapewnić drużynie powyżej 15 bramek w sezonie. Jest w niej jednak kilku piłkarzy zdobywających bramki regularnie od kilku sezonów. Najlepszym strzelcem drużyny jest Rafał Dobrzyński, który pełni również w klubie funkcję prezesa. Od sezonu 2010/11 zdobył w lublinieckiej A-klasie 55 goli. Również w każdym z ośmiu ostatnich sezonów do siatki rywali trafiał Kamil Kasperek i w sumie uzbierał 28 goli. Wyżej sklasyfikowany jest Marek Kosa z 34 bramkami na koncie, jednak na jego dorobek złożyło się tylko pięć sezonów. Jeżeli weźmiemy pod uwagę najlepszy wynik w pojedynczym sezonie to najlepszy pod tym względem będzie człowiek obieżyświat, czyli Arkadiusz Serwatka. W sezonie 2012/13 zdobył dla Ruchu Kochanowice 16 bramek.

W historii Liswarty Lisów i Ruchu Kochanowice pojawia się wiele wątków, które łączą oba kluby. W latach 70' Liswarta Lisów rozgrywała swoje mecze w Kochanowicach ze względu na brak własnego boiska, a w sekcji tenisa stołowego występował mieszkaniec Kochanowic z nazwiskiem Krawczyk. W latach 80' w klubie z Kochanowic występowali m.in. Franciszek Kamiński i Krzysztof Kaczmarczyk. W latach 90' kiedy to Liswarta Lisów grała w III lidze tenisa stołowego wśród zawodników był junior z Kochanowic. Z innych ciekawostek warto wspomnieć, że na boisku w Kochanowicach swój debiut w barwach Liswarty Lisów zaliczył Grzegorz Stefanik. Najnowsza historia łącząca oba kluby to głównie postać Dariusza Maksajdy, który jest mieszkańcem Kochanowic, ale zarazem wychowankiem Liswarty Lisów. Przez wiele lat występował na przemian zarówno w barwach Liswarty Lisów, jak i Ruchu Kochanowice. W pomarańczowo-czarnych barwach rozegrał w sumie 112 meczów ligowych i strzelił 1 bramkę, ponadto pełnił rolę kapitana. W kadrach na sezon 2018/19 w obu zespołach znajdują się zawodnicy, którzy w przeszłości występowali w barwach przeciwnika - są to Paweł Zając (Liswarta Lisów) oraz Sebastian Banasik (Ruch Kochanowice).

5 OSTATNICH SPOTKAŃ

LIGA 30.09  Sieraków Śląski 0:3
LIGA 06.10  Huragan Jezioro 2:2 (Cebula, Dobrzyński)
LIGA 14.10  Żwirex Hadra 1:0 (Szczudło)
LIGA 20.10  Śląsk Koszęcin 4:3 (Dobrzyński 2, Hanszla, Krawczyk)

Adres: 42-713 Kochanowice, ul. Słoneczna 11

Największy sukces: Gra w klasie okręgowej w sezonie 1988/89.

SEZON 2010/2011 KLASA A
Ruch Kochanowice – Liswarta Lisów 5:2 (Smela 2, Hanszla, Prandzioch, Ligus – Bujak 2)
Liswarta Lisów – Ruch Kochanowice 3:2 (Wilk, Bujak, M. Pyka – Sprot, Kosa)

SEZON 2011/2012 KLASA A
Ruch Kochanowice – Liswarta Lisów 0:4 (Bujak 2, P. Obrzud, Wilk)
Liswarta Lisów – Ruch Kochanowice 3:2 (M. Josek, M. Gajda, Wiśniewski – Ligus, Gajderowicz)

SEZON 2017/2018 KLASA A
Ruch Kochanowice – Liswarta Lisów 1:5 (Kasperek - P. Białas, Mateusz Olszok, M. Pyka, Kmieć, Korzekwa)
Liswarta Lisów – Ruch Kochanowice 2:4 (P. Białas, D. Wójcik - Dobrzyński 3, Cebula)

W sumie: 11 meczów, 7 wygranych Liswarty, 4 wygrane Ruchu
Bilans bramkowy: 35-20 dla Liswarty
W Lisowie: 3 zwycięstwa, 2 porażki, bramki: 14-11 dla Liswarty
W Kochanowicach: 4 zwycięstwa, 2 porażki, bramki: 21-9 dla Liswarty